Pazartesi - Cumartesi / 09:00-18:00

Sıfır Atık Yönetmeliği Taslağı Görüşe Açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının taslak halinde olan “Sıfır Atık Yönetmeliği” ‘nden haberiniz olmuştur. Uzunca süredir gündemde olan ve ciddi şekilde üzerinde durulan sıfır atık projesi için Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde Yönetmeliğin EK-1 Uygulama Takviminde yer alan kurum ve kuruluşlar sıfır atık yönetim sistemini kurmakla yükümlü tutulacaktır. Kademeli olarak 2023 yılına kadar tüm kamu ve özel kuruluşları içerecektir.

Nedir bu projenin amacı?

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşacak atık miktarının azaltılması, etkin bir toplama sisteminin kurulması ile atıkların geri dönüştürülmesinin sağlanmasıdır. Bu amaca ulaşmak için Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de alt yapısını oluşturması gerekecektir. Günümüzde Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında hizmet alan birçok sanayi kuruluşunda, sıfır atık yönetim sisteminin oluşturulması için alt yapısı zaten hazır gibidir. Sadece atıkların ayrı toplanmasında talep edilen toplama kap ve ekipmanlarının renklendirilmesi konusunda tekrardan bir çalışma yapılması gerekecektir. Hizmet alımında yetkin bir kuruluşla çalışmayan birçok sanayi kuruluşları ise bu sistemin kurulmasında başlangıçta çok sıkıntı yaşayacak olsa da sistemin kurulumunda etkin bir yönetim kadrosu oluşturmak suretiyle başarılı olacaktır. Sıfır atık yönetim sisteminde atık ayrıştırılması konusunda kapsamlı bir çalışma, uygulanabilir bir hedef, yürütülebilir bir prosedür oluşturmak gerekmektedir. Bugüne dek önemsenmeyen birçok atık bu yönetmeliğin hayata geçirilmesi ile daha özenle ayrıştırılacaktır. Uygulamada kolaylıklar olduğu gibi yukarı da bahsettiğim hususlarda başlangıçta zorlanacak kuruluşlarımız da olacaktır. Sonuç itibariyle artan nüfus ve şehirleşme, yaşam standartlarının ve tüketim alışkanlıklarının artması,
israfın oldukça fazla olduğu günümüzde, sürdürülebilirlik, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir ülke bırakmak için kamu ya da sanayi kuruluşları ile tüm vatandaşlarımız gereğini yapmak zorundadır.

7. hizmet yılımızı tamamlamış bir firma olan Zen Çevre ve personelleri ile bu sistemi kurmakta fazla zorlanmayacağımızı biliyoruz. Mevcut durumun tespiti için bir seferliğe mahsus ücretsiz denetime de hazırız.

Haydi Türkiyem, daha yaşanabilir daha temiz bir geleceğe hep birlikte.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba, bizimle whatsapp'tan iletişime geçebilir sorularınıza anlık cevaplar alabilirsiniz...

Bize Whatsapp'tan yazın...