Pazartesi - Cumartesi / 09:00-18:00

ÇEVKO ‘dan tarafımıza iletilen Yeşil Nokta Sözleşme Daveti ile ilgili açıklama

Değerli İş Ortağımız;
“Yeşil Nokta” dünyada 31 ülkede kullanılan, “Sanayi Sorumluluğu”nun bir göstergesi olarak piyasaya süren konumundaki ekonomik işletmelerin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirdiği ve sisteme mali bir katkı sağladığı anlamına gelmektedir.

Türkiye’de 1000’i aşkın firma ÇEVKO ile sözleşmeli olarak ambalajlarında ve basılı dokümanlarında Yeşil Nokta markası kullanmakta, çevreye olan duyarlılığını ve ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini bu yolla tüketicilere duyurmaktadır.

Yeşil Nokta;
Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.
170.000’den fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.
Yeşil Nokta’nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 460 milyar adede ulaşmıştır.
Yeşil Nokta sistemi 300 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.
“Yeşil Nokta” markasını ambalajlarının üzerinde ve/veya basılı dokümanlarınızda kullanmanız hem firmanıza prestij katacak hem de Vakfımız ile ileriki yıllarda düzenlenecek organizasyonlara da katılma hakkı sağlayacaktır. Bu organizasyonlardan biri Türkiye’de sadece Yeşil Nokta marka kullanıcılarının katılabildiği ve geçen yıl üçüncüsü düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri” yarışmasıdır. Geçen yılki yarışma hakkında daha detaylı bilgi için www.yesilnoktaodulleri.org yarışma web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri haricinde Vakfımız ile “Yeşil Nokta” sözleşmesi olan firmalar için fidan dikimi projemiz de yer almakta olup bu proje kapsamında her yıl sizler adına fidan dikimini sertifikalandırarak sizlere iletmekteyiz. Bu sertifikaları sosyal medya hesaplarınızda ve internet sitelerinizde paylaşarak çevreye olan duyarlılığınızı takipçilerinize de duyurabilirsiniz.
ÇEVKO Vakfı olarak, 2016 yılı sonunda, “Yeşil Nokta”nın tüketiciler nezdindeki bilinirliğini ölçmek için bir araştırma yaptırdık. Hem İstanbul’daki satış noktalarında yüz yüze yapılan görüşmeler, hem de Türkiye genelinde internet yoluyla yapılan bu araştırmada, her 10 kişiden 7’sinin “Yeşil Nokta” işaretini tanıdığı; “Yeşil Nokta”yı tanıyan her 3 kişiden 1’nin de alışverişlerinde satın aldığı ürünlerin “Yeşil Nokta”lı olmasına dikkat ettiği ortaya çıktı. Araştırmada “Yeşil Nokta” markasının şirketlere önemli bir değer kattığı da gözlemlendi.
Araştırma kapsamında tüketiciler, “Yeşil Nokta” kullanan şirketleri;
Çevreye saygı duyan,
Sorumluluk bilinci yüksek,
Geri dönüşüme destek veren şirketler olarak tanımladılar.
Yeşil Nokta markasının Türkiye’deki tüm yetkileri ÇEVKO Vakfına aittir, markayı kullanmak isteyen ve kullanan firmalar Vakfımız ile yapılan Marka Alt Lisans Sözleşmesi ile birlikte yıllık bir bedel ödemektedir. 2017 yılı marka kullanım bedeli 1700 TL + KDV’dir.

Markayı kullanabilmenin ana koşulu “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” kapsamındaki yükümlülüklerinizi yerine getirmenizdir. zaten kurumunuzun yetkilendirilmiş kuruluşumuzla yaptığı/yapacağı Atık Ambalaj Hizmet Sözleşmesi kapsamında yükümlülüğünüz yerine getirilmektedir.

Yeşil Nokta ile ilgili Çevko Üye İlişkileri ve Yeşil Nokta Şefi Hülya Hanım’dan ve aşağıdaki PDF dokümanından bilgi alabilirsiniz.

Tel :(0216) 428 78 90 – 94 Dahili:147
Faks : (0216) 428 7895
E-posta: [email protected]

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba, bizimle whatsapp'tan iletişime geçebilir sorularınıza anlık cevaplar alabilirsiniz...

Bize Whatsapp'tan yazın...